HLADNJAK: Zapušen i Loš, Simptomi Kvara sistema za Hladjenje Motora

Šta je Hladnjak?

Dok motor radi, on proizvodi toplotu. Namena hladnjaka je da ohladi motor i spreči njegovo pregrevanje. Motor automobila koristi rashladnu tečnost kako bi apsorbovao toplotu i preneo je u hladnjak gde se hladi. Jednom kada se ohladi, rashladna tečnost se vraća nazad u motor i proces počinje iznova.

Kada je vaš hladnjak začepljen, ne radi efikasno kako je planirano ili je jednostavno počeo da se kvari, motor se dovoljno ne hladi. To može rezultirati pregrevanjem vašeg automobila i, ako se to uskoro ne popravi, trajnim oštećenjima unutrašnjosti vašeg motora.

Hladnjak se može začepiti iznutra, spolja ili jednostavno potpuno pokvariti. Evo nekih znakova začepljenog hladnjaka na koje treba obratiti pažnju pre nego što dođe do skupih oštećenja motora.

Simptomi lošeg i  začepljenog hladnjaka

 Očitavanje visoke temperature

Pošto funkcionalni hladnjak sprečava da se motor pregreva, znaćete da sa hladnjakom nešto nije u redu ako se motor počne pregrevati. Pratite merač temperature da biste videli da li su očitavanja veća od uobičajenih ili je kazaljka u „crvenoj“ zoni. Neki noviji automobili digitalno će prikazati temperaturu i upozoriti vas kada temperatura motora postane previsoka.

Normalna radna temperatura za većinu automobila je negde između 195 i 220 stepeni F. Ako temperatura padne malo izvan tog raspona, to često nije razlog za uzbunu, posebno u letnjim mesecima kada klima uređaj stalno radi.

Ali ako temperatura stalno ostaje na vrućoj strani, moguće je da imate začepljen hladnjak. To se obično dešava od korozije usled rđe, nakupljanja unutrašnjeg taloga tokom vremena ili se smeće zaglavi u hladnjaku, što sprečava da odgovarajuća količina rashladne tečnosti cirkuliše kroz hladnjak i vaš motor.

Curenja rashladne tečnosti

Na kućištu hladnjaka mogu se pojaviti sitne rupe ili pukotine kada je hladnjak začepljen zbog jakog nakupljanja rđe. Jednom kada se to dogodi, možda ćete moći da vidite male kapljice rashladne tečnosti na podu svoje garaže ili na prilazu.

Rđa u vašem hladnjaku često se formira usled slabog kvaliteta rashladne tečnosti ili dodavanja uobičajene vode iz slavine (umesto destilovane) u mešavinu rashladnih tečnosti koja ima mnogo više nečistoća. Ako se ispiranje hladnjaka ne vrši redovno, formiraće se sve više rđe i počinje da jede rezervoar hladnjaka.

Čak i sa najmanjim curenjem rashladne tečnosti, vaše vozilo će biti primorano da radi s nedovoljnom količinom rashladne tečnosti, a lampica niskog nivoa rashladne tečnosti može se upaliti na vašoj instrument tabli. Ako ne popravite curenje što je pre moguće (ili u najmanju ruku zadržite nivo rashladne tečnosti), vaš se motor može pregrejati i možda će vam trebati za skupe popravke zbog unutrašnjih oštećenja.

Promena boje rashladne tečnosti

Rashladna tečnost u vozilu treba da bude jarko zelene ili žute boje (ili ponekad crvene ili ružičaste) i slobodno da teče kroz prolaze hladnjaka i rashladne prolaze unutar motora. Vremenom, unutrašnje naslage, pa čak i talog mogu kontaminirati rashladnu tečnost. Ovo će je pretvoriti u više zarđalu boje ili čak u boju ulja. Provera rezervoara za prelivanje rashladne tečnosti često je najlakši način provere stanja rashladne tečnosti.

Ova kontaminirana tečnost će takođe biti nešto gušća i neće tako lako teći kroz sistem za hlađenje. To zauzvrat započinje začepljenjem hladnjaka i ako mu dozvolite da se dovoljno pogorša, efikasnost hladnjaka može se smanjiti do tačke da se vaš automobil pregreva. Ispiranje hladnjaka treba izvesti što pre.

Pored toga, neka vozila imaju hladnjak za menjač koji se nalazi unutar hladnjaka. Ako dođe do curenja u barijeri koja ih razdvaja, rashladna tečnost i tečnost menjača bi se pomešali i prouzrokovali dvostruki problem.

Blokirana je spoljna strana saća hladnjaka

Hladnjaci su dizajnirani za maksimalno hlađenje. Da bi se to postiglo, hladnjak ima saće napravljeno od tankog lima i cevčica koji se pružaju preko celog hladnjaka. Ovo saće je zaslužno za hlađenje rashladne tečnosti koja se nalazi unutar cevčica. Dok vozite, ventilator hladnjaka gura spoljni vazduh na i oko saća da bi smanjio temperaturu rashladne tečnosti pre nego što se vrati u motor.

Ako se ove cevčice i saće začepi od prljavštine, bubica, lišća ili drugog materijala, protok vazduha je blokiran što ne dozvoljava da se rashladna tečnost ohladi onoliko koliko treba. Za većinu automobila obično je dovoljan pristup (možda ćete morati da uklonite plastični poklopac ili dva) korišćenja baštenskog creva i dodatak za prskanje da biste isprali sve nečistoće koje mogu blokirati prednji deo hladnjaka.

Savijeno i oštećeno saće hladnjaka

Pored začepljenja usled stranog materijala zaglavljenog na prednjem delu hladnjaka, protok vazduha može se blokirati i ako se saće dovoljno ošteti ili iskrivi. Saće je izuzetno osetljivo, čak i komadić sitnog šljunka koji ih udara tokom vožnje može prouzrokovati štetu.

Oštećenja mogu nastati i tokom ugradnje novog hladnjaka ili čak i prilikom prskanja vode da bi se očistilo saće. Ako se koristi preveliki pritisak vode, kao što je upotreba koncentrisanog mlaza ili mašine za pranje pod pritiskom, saće se može lako oštetiti i blokirati protok vazduha. Ako je saće dovoljno oštećeno, može toliko začepiti hladnjak da prouzrokuje pregrevanje motora.

Grejanje u kabini ne radi

Grejač kabine automobila zavisi od vruće rashladne tečnosti koja prolazi kroz jezgro grejača, što rezultuje da vruć vazduh dolazi do kabine vozila kroz otvore ventilacije. Ako je hladnjak začepljen ili curi, nedovoljno vruće rashladne tečnosti ulazi u jezgro grejača da bi se omogućilo pravilno zagrevanje unutrašnjosti automobila.

Loš termostat je najčešće problem, ali ponekad, problem sa hladnjakom može biti krivac

Leave a Reply