KOČNICE: Glavni Delovi Kočionog Sistema
Profesionalni vozači relija oslanjaju se na izvanredan sistem kočenja koji im omogućava da smanje svoje brzine što kasnije, pre skretanja kako bi smanjili vreme kruga. I dok obični, svakodnevni vozači uzimaju moderni automobilski kočioni sistem zdravo za gotovo, obraćajući pažnju na to kako on funkcioniše, prepoznajući znakove upozorenja o predstojećem kvaru kočnice i držeći ga u tip top stanju može pošto vas oni sigurno mogu spasiti od udesa. Vidite, koliko god da su efikasni i brzi moderni automobili, sve će biti uzaludno, ukoliko ne budete mogli da zaustavite automobil pre nego što se desi katastrofa. Evo vam vodiča za ovu kritičnu, mada uzete, zdravo za gotovo, komponentu vašeg automobila
Glavni delovi kočionog sistema
U zavisnosti od tipa kočionog sistema u vašem automobilu, možete imati disk, doboš kočnice ili kombinaciju oba. Uobičajeni disk kočioni sistem sastoji se od kočionog diska, inače poznatog kao rotor kočnice, kočioni čeljust i kočione pločice.
Kočioni disk ili rotor
Rotor ili disk mnogi smatraju srcem i dušom modernog kočionog sistema automobila. To su veliki metalni diskovi koji se isporučuju u različitim dizajnovima. Trkački automobili često imaju rotora sa prorezima koji omogućavaju bolje upravljanje toplotom. Rupe u prorezanom rotoru takođe olakšavaju uklanjanje vode sa njene površine po vlažnom vremenu. To pomaže u postizanju boljih performansi kočenja čak i u vlažnim i inače klizavim uslovima.
Postoje i rotor kočnice koji je izrađeni od jeftinog metala. Oni su relativno jeftiniji. Nažalost, ne pružaju izvanredno upravljanje toplotom što dovodi do problema sa pregrevanjem. A kako se metal pregreva, on ima tendenciju da se iskrivi. Ne postoje rotori niskog kvaliteta koji će vam pružiti dobru kočionu snagu da se zaustavite kada je to potrebno. Mnogo češće nego što ste planirali ćete dolaziti u situaciju gde ćete morati da popravite ili zamenite nekvalitetni rotor, što nije slučaj sa diskovima visokog kvaliteta.
Kočione čeljusti
Kočione čeljusti su poput mengela koja se hvata za rotor kočnice kada se aktivira papučica kočnice. Sadrži hidraulične klipove povezane sa nizom creva kroz koje se dostavlja kočiona tečnost. Kada se stisne papučica kočnice, tečnost se forsira u glavni cilindar i gura klipove u čeljusti. To gura lice kočione pločice prema površini kočionog diska, stiskajući rotirajući rotoru. Ali ovde dolazi do problema, što jače kočite to se jače stiska kočiona čeljust i time se stvara više toplote. A ako imate kočioni disk nekvalitetnog tipa, znaćete šta to znači.
Kočione pločice
One dolaze u direktan kontakt sa kočionim rotorom. Njih gura kočiona čeljust prema kočionom disku. I ovi delovi trpe najviše. Zbog toga je važno da kupujete kočione pločice mogud da se nose sa takvom toplotom mnogo efikasnije. Takođe ne možete kupiti kočionu pločicu koja je napravljena od ekstra jakog materijala ako živite u području sa niskim temperaturama, jer kočione pločice moraju raditi na optimalnoj temperaturi da bi se omogućio efikasniji prenos kinetičke energije.
Kočiona creva
Kao što ime govori, to su creva koja dovode hidrauličnu tečnost do sklopa kočionih čeljusti. To je prolaz za tu kritičnu tečnost, tako da će kočione pločice biti pritisnute prema rotorima, kako bi se vaše vozilo zaustavilo. Nažalost, kočiona creva su neki od najproblematičnijih jer se mogu slomiti, probušiti ili oštetiti što dovodi do propuštanja. Kočiono crevo koja curi nikada nije dobra stvar. Nećete imati odgovarajuću snagu da gurnete čeljusti i kočione pločice na rotore; drugim rečima, zaustavljanje vašeg vozila može biti izuzetno teško.
Doboš kočnica u osnovi imaju iste komponente kao i disk kočnice, samo što su različito imenovani i imaju različite funkcije. Kočioni doboš je ekvivalentan rotoru kočnice na sistemu diska kočnica. Pričvršćen je na točkove automobila. Tokom kočenja hidraulična tečnost se dovodi u cilindar točka, što prisiljava pakne da se udalje jedne od drugih. To gura pakne prema zidu doboša, usporavajući automobil. Nakon otpuštanja kočnice, pakne se vraćaju u početni položaj delovanjem povratne opruge.