SVE O MENJAČU: Delovi, Kako radi i sve sto treba da znate
Menjač je jedan od najvažnijih delova bilo kog vozila. To je niz komponenti koje zapravo primaju snagu od motora i tu snagu prenose na točkove automobila. Možda imate najsnažniji, sa najmanjom potrošnjom goriva na svetu, ali ako nemate prenosni stepenik ili menjač, onda vam sva ta snaga neće značiti ništa, jer nema konekcije između motora i točkova da bi se pokretao auto. Održavanje menjača u tip-top stanju je presudno za siguran i efikasan rad bilo kog modernog vozila. Ovo započinje detaljnim razumevanjem čemu služi menjač, zašto je to važno, različite delove ili komponente menjača, vrste menjača i kako funkcionišu. Ovo je svrha ovog vodiča o menjaču koji smo kreirali za vas.
Šta je menjač?
Kao što smo već spomenuli u našem uvodu, menjač je onaj deo vozila koji prenosi rotacionu snagu generisanu od strane motora na točkove automobila. Ne može biti jednostavnije od toga. Nažalost, kao i način rada automobila, puno stvari se dešava istovremeno u ovom procesu prenošenja energije sa motora na točak. I proći ćemo ih jedan po jedan, tako da ćete bolje shvatiti kako funkcionišu menjači u automobilu, bez obzira na njihov tip.
Tehnički gledano, menjač zavisi od snage koju motor daje. Bez snage neće biti u mogućnosti da prebaci ništa na točkove. Problem je što snaga koju proizvodi motor sa unutrašnjim sagorevanjem prilično zavisi od brzine motora. Snaga je, u ovom slučaju, upotrebna energija ili obrtni moment koji se može efikasno preneti na pogon. Glavni problem nije toliko u tome ima li obrtnog momenta ili ne, već u tome da li se proizvodi unutar unapred definisane brzine motora ili ne. Ovaj raspon brzina motora je uslov za postizanje optimalne količine obrtnog momenta. Drugi problem je što automobili obično zahtevaju obrtni moment koji je prilično različit od onoga što motor može proizvesti na optimalan način.
Pokušajmo malo po malo da seciramo ove probleme.
Brzina motora
Rekli smo da korisnu snagu ili obrtni moment motor može proizvesti samo ako radi pri određenim brzinama motora. Ovo se efektivno meri brojem obrtaja kolenastog vratila u minuti. Zbog toga se on obično meri u obrtajima u minuti ili RPM.
Obrtni moment motora
Razumeli smo da je obrtni moment upotrebljiva energija koju stvara motor. U tehničkom smislu, ona opisuje količinu snage okretanja koju motor stvara u kolenastom pri bilo kojoj određenoj brzini rotacije.
Razumemo da je tema prilično teška, pa ćemo pokušati da upotrebimo analogiju.
Recimo da želite da ubacite ekser pravo kroz zid. Brzina će u ovom slučaju biti broj udaraca čekića u minuti na glavu eksera. S druge strane, obrtni moment će biti količina snage koju primenjujete svaki put kada udarite u glavu eksera; znači, koliko ste ga jako udarili.
Da li nas još uvek pratite? Sada, recimo da želite ubrzati udaranje eksera. Verovatno ćete imati više promašaja nego stvarnih udaraca u glavu eksera zbog razjarenog tempa pokreta vaše ruke. Uz to, količina snage koju ubacujete u ekser nije toliko značajna jer ćete morati da smanjite udaljenost između eksera i čekića da biste nadoknadili povećanje brzine. Takođe, vaše ruke će vas zaboleti posle toga zbog ponavljanja pokreta. Da li ste probili zid ekserom? Možda jeste, ali pod koju cenu?
Pokušajmo sada sporo, ali vrlo precizno. Zamislite da udarate po glavi eksera znatno sporijom brzinom, povećavajući udaljenost između čekića i glave eksera kako biste omogućili zamah da biste zadali snažniji udarac. Verovatno je da ćete udariti glavu eksera sa svakim zamahom, ali će vam trebati duže da zakucate ekser u zid. To zaista nije efikasan način završetka posla, zar ne?
Ideja je da se pronađe pravi ritam čekića, tako da ćete svaki put udariti glavu eksera sa pravom količinom snage. Ovo pomaže zakucavanju eksera u zid bez naprezanja mišića u rukama. Trik je da to uradite kako treba. Ne previše sporo, ni prebrzo.
Na sličan način, kolenasto vratilo se mora okretati pri pravim brzinama da bi se dobila korisna snaga – obrtni moment – tako da će i dalje moći da pokreće auto, a da se pritom ne ošteti. To je ono što mehaničari nazivaju opseg snage motora. Ako se vrti polako, neće imati dovoljno obrtnog momenta da isporuči snagu u točkove. Ako se vrti kao ludo, rizikujete da oštetite motor. Pokušajte da turirate motor vašeg automobila prema crvenoj liniji i shvatićete šta to znači. Tehnički motor se okreće brzo, ali se vi u stvari ne krećete brzo.
Nažalost, to samo objašnjava prvi veliki problem snage motora. Drugo veliko pitanje vezano je za količinu obrtnog momenta koji vam je u određenim situacijama zapravo potreban.
Dobar primer je to kada stojite u mestu i morate da pokrenete automobil. Budući da krećete iz mesta potreban vam je motor koji isporučuje više snage. Prirodna reakcija većine vozača je da stisnu papučicu gasa do kraja i time se kolenasto vratilo okreće pri velikim brzinama. Nažalost, već znamo da će ovo oštetiti motor. I ne samo to, nećemo ni pomeriti automobil ni za centimetar, jer okretanje iznad raspona snage motora uzrokuje da obrtni moment padne. Ako dodate samo malo gasa, vaš automobil se neće pokrenuti jer mu je potreban veći obrtni moment da bi se pokrenuo. Zapamtite, sporo okretanje motora neće isporučiti pravi obrtni moment.
Ako već krstarite prilično velikom brzinom, da li vam i dalje treba obrtni moment isporučen da se dostavlja do točkova? Da, treba, ali ne mnogo s obzirom da je drugi Njutnov drugi zakon stupa na snagu. Momentum odrađuje veći deo posla koje bi trebao motor da odradi. Na ovaj način, kolenasto vratilo se možda okreće većim brzinama, ali obrtni moment koji se isporučuje na točkovima nije baš veliki u poređenju sa automobilom u mirovanju. Tehnički gledano, točkovi će zahtevati više brzine obrtanja, ali manje snage rotacije.
Ono što vam treba je nešto što može nekako umnožiti snagu koju motor stvara iz mesta ili kad god je potrebno. Potreban nam je i mehanizam koji će na neki način smanjiti količinu obrtnog momenta iz motora kada to apsolutno nije neophodno, poput krstarenja ili spuštanja nizbrdo. Srećom, ovde dolazi menjač.
Da sumiramo, posao je menjača je da točkove snabdeva pravom količinom snage. To se postiže prenošenjem obrtnog momenta kroz različite zupčanike različitih veličina. Ovde je važan odnos stepena prenosa.
Unutar menjača se nalazi niz zupčanika sa različitim brojem zuba u zavisnosti od veličine zupčanika. Ovi zupčanici su uvek u interakciji jedan sa drugim, obično rotacija jednog zupčanika takođe će rotirati drugi zupčanik koji je direktno povezan sa njim. Zbog veličine zupčanika koji su u interakciji jedni sa drugim, varira, a to dozvoljava da se obrtni moment poveća ili smanji bez uticaja na rotacionu snagu motora. To je omogućeno zbog stepena prenosa zupčanika.
Pogledajmo dva ukrštena zupčanika. Zupčanik A ima 10 zuba, dok Zupčanik B 20 zuba. Recimo takođe da je zupčanik A ulazni zupčanik koji je efektivno onaj koji proizvodi snagu i da je Zupčanik B izlazni zupčanik ili zupčanik koji u suštini prima snagu iz ulaznog zupčanika. Da bi okrenuo zupčanik B (20 zuba), zupčanik A (10 zuba) mora dva puta da izvrši potpuno okretanje. Relativno jedni prema drugima, Zupčanik A se vrti brzo dok se Zupčanik B vrti sporo, a Zupčanik B je proizveo više snage zbog jednostavne činjenice da je veći. Računanje stepena prenosa zahteva da se uzme broj zuba izlaznog zupčanika i podeliti ga sa brojem ulaznog zupčanika. U našem primeru to je 20/10 ili 2. Odnos je, dakle, 2: 1, takođe poznat i kao smanjivanje brzine.
Suprotno tome, ako je ulazni zupčanik imao 20 zuba, a izlazni zupčanik samo 10 zuba, okretanje izlaznog zupčanika jedanput će se dobiti okretanjem ulaznog zupčanika samo do pola. Računajući stepen prenosa koji je 10/20 = 0,5 daje nam odnos 0,5: 1. To je poznato kao povećanje brzine. Ako je broj zubaca i za ulazne i za izlazne zupčanike isti, recimo da svaki ima 10 zuba, tada je odnos 1: 1, takođe poznat kao odnos direktnog pogona.
Činjenica je, međutim, da u menjaču ima više od 2 zupčanika. Koristeći istu formulu možete izračunati ukupni stepena prenosa za određenu vrstu menjača. Na primer, ako ulazni zupčanik ima 10 zuba, drugi zupčanik ima 20 zuba, a treći i poslednji zupčanik 30 zuba. Morate izračunati stepen prenosa za svaki naredni zupčanik.
- Brzina 1 do brzina 2 = 20/10 = 2 = odnos prenosa 2: 1
- Brzina 2 do brzina 3 = 30/20 = 1,5 = odnos prenosa od 1,5: 1
- Konačni prenosni odnos = 2 k 1,5 = 3 = odnos prenosa od 3: 1
To znači da će se ulazni zupčanik morati okrenuti 3 puta da bi okrenuo zupčanik jednom. Drugi zupčanik po redu, možete jednostavno ukloniti iz jednačine i jednostavno nastaviti s izračunavanjem odnosa između izlaznog i ulaznog zupčanika.
Stavljajući ovo u različite brzine u savremenom automobilu:
- 1 brzina – ovde je tipični odnos stepena prenosa 3.166: 1. RPM je obično na 947.
- 2 brzina – odnos brzina je 1.882: 1, uz RPM od 1.594
- 3 brzina – 1.296: 1 sa obrtajem otprilike 2.314
- 4 brzina – 0,972: 1 sa RPM od 3,086
- 5 brzina- odnos 0.738: 1, uz obrtaj od 4.065
Što je veća brzina to je manji odnos. O ovome smo vam pričali ranije, zašto vam ne treba toliko snage kada već kruzirate pri velikim brzinama ili vozite nizbrdo. Isto važi i ako krećete uzbrdo ili krećete iz mesta. Veći prenosni odnos isporučuje više snage na točkove bez nepotrebnog mučenja motora. Naravno, ovo je previše pojednostavljeno, ali nadamo se da ćete shvatiti poentu.
Važnost menjača u automobilu
Na osnovu onoga o čemu smo do sada razgovarali, već bi trebalo da bude očigledno zašto je menjač toliko važan u bilo kojoj vrsti vozila. U slučaju da ste propustili poentu, dozvolite nam da ponovimo.
Menjač je ono što pomaže da se osigura da snaga koju motor stvara ne ostane neiskorišćena. Takođe pomaže da se osigura pravilno napajanje točkova. Ako situacija zahteva više snage, ona prelazi u niže stepene prenosa kako bi se omogućio što efikasniji prenos upotrebne snage pri dovoljno malim brzinama. Ako vam okolnosti ne zahtevaju tu količinu energije, onda to pokušava nadoknaditi smanjenjem snage na točkovima i puštanjem brzine rotacije kolenastog vratila da odrade svoju magiju.
Menjač je tako, onaj važan deo automobilske slagalice koji vam pruža optimalnu snagu kada vam treba i štedi snagu kada se u točkovima već nađe dovoljno obrtnog momenta. Sve su one prvenstveno dizajnirane da poboljšaju ekonomičnost goriva i zadrže integritet motora vašeg automobila.
Delovi menjača automobila
Kao i automobilski motor, menjač je sastavljen od prilično velikog broja delova. Već smo se dotakli nekoliko njih. Menjač je zapravo najsloženija komponenta bilo kojeg modernog automobila. Ovo se posebno odnosi na automatske menjače u kojima nemate samo mehaničke sisteme , već imate i kompjuterske kontrole, električne sisteme i hidraulične sisteme, a svi zajedno rade na tome da donesu pravu količinu snage na točkove bez žrtvovanja integriteta motora . Međutim, bez obzira na tip menjača, oni će se uvek sastojati od sledećih delova.
Ulazna osovina
Ulazna osovina je ono što povezuje motor sa menjačem i na taj način nosi istu snagu i brzinu kolenastog vratila.
Pomoćna osovina
Ona spaja ulazno vratilo sa izlaznim vratilom preko zupčanika sa fiksnom brzinom. Uz to, sadrži i zupčanike za pogon automobila, uključujući i onaj za rikverc.
Izlazno vratilo
Ova osovina radi paralelno direktno iznad pomoćne osovine. Izlazna osovina je ono što prenosi ili isporučuje snagu motora ostatku pogonskog sklopa. Snaga i brzina izlaznog vratila zavise od zupčanika koji su trenutno uključeni.
Pogonski zupčanici
Ovi zupčanici nalaze se na izlaznom vratilu. Oni određuju brzinu u kojoj je trenutno vaš automobil, kao što su 1., 2. brzina i tako dalje. Svaki zupčanik je isprepleten zupčanikom direktno ispod njega montiranim na pomoćnom vratilu.
Prva pogonska brzina uvek je najveća, a peta najmanja. Podsećajući na odnos prenosa, veći je zupčanik što je sporije njegovo okretanje. Međutim, budući da je veći, on zapravo donosi više upotrebljive snage ili obrtnog momenta na izlaznu osovinu. Kao što smo već napomenuli u prethodnom odeljku, što je veći zupčanik, to je niži odnos prenosa sve do trenutka kada ulazne i izlazne osovine prenose istu količinu upotrebljive snage i kreću se gotovo istom brzinom.
Zupčanik za rad u leru
Ovaj zupčanik je smešten između zupčanika za rikverc montiranog na izlazno vratilo i zupčanika koji se nalazi na pomoćnom vratilu. Ovo omogućava vozilu da se kreće u rikverc.
Ogrlice za sinhronizaciju
Savremeni automobili imaju sinhronizovane menjače. To znači da su zupčanici montirani i na pomoćno i na izlazno vratilo uvek upleteni i uvek se vrte. Pitanje koje većina ljudi postavlja jeste da ako su svi zupčanici nekako povezani jedni sa drugima i svi se okreću u isto vreme, kako je moguće da samo jedan od ovih zupčanika prenosi pravu količinu upotrebljive snage ili obrtnog momenta do izlaznog vratila. Pored toga, s obzirom da se ulazno vratilo tehnički okreće različitom brzinom od izlazne osovine, da li je moguće dobiti i nesmetan prenos snage? Ovo je rad ogrlice za sinhronizaciju.
Svi pogonski zupčanici montirani su sa kugličnim ležajevima koji omogućavaju da se pogonski zupčanici slobodno vrte dok se kolenasto vratilo okreće. Da bi se snaga isporučila izlaznoj osovini, izabrani zupčanik mora biti „stegnut“ na izlaznoj osovini, tako da će samo ovaj zupčanik moći da prenosi svoju snagu na točkove. Pogonski zupčanici se međusobno odvajaju okovratnicima sinhronizatora. Zadatak ovratnika sinkronizatora je da pređe na zupčanik koji želite da uključite. Izvan svakog zupčanika nalaze se zubi koji omogućavaju da se kragna zakači za zupčanik. Čim je ogrlica sinhronizatora upletena ili ‘povezana’ sa određenim pogonskim zupčanicima, to daje obrtni moment na izlazno vratilo.
Menjač stepena prenosa
Ovo je ono što pomerate da biste promenili brzinu.
Štap- Ove šipke povezuju stepen prenosa sa krakovima sinhronizatora kroz viljušku. Ovo je ono što zapravo pomera okovratnike sinhronizatora prema zupčanici po vašem izboru.
Viljuška-Kao što smo već napomenuli gore, vilica za menjač je ono što drži okovratnike sinhronizatora vašeg menjača.
Kvačilo
Kod manuelnih menjača kvačilo može biti povezano sa propusnim ventilom koji omogućava kontrolu kada da prekinete dovod korisne energije iz motora do menjača.
Mnogo ljudi je zapravo zbunjeno terminima „uključeni“ i „isključeni“. Kada kažemo „uključeni“, to znači da se snaga slobodno prenosi sa motora na pogonski sklop. To znači da postoji komunikacija između dve komponente vašeg automobila. Jednostavno rečeno, podigli ste stopalo sa papučice. Nažalost, kad ljudi kažu “uključeni”, oni zapravo misle da morate stisnuti papučicu da “uključite” kvačilo. To je zapravo “isključivanje” kvačila.Kad se „isključite“ – stavite nogu na papučicu, zapravo isključujete prenos obrtnog momenta na pogonski sklop od motora. Do isključenja dolazi bez uticaja na rad motora, tako da on i dalje radi. Ovo vam omogućava mnogo brže menjanje brzina jer su brzine „isključene“ od okretanja motora.
Dakle, ako stanete na papučicu kvačila, tada ćete kvačilo isključiti. Ako skinete nogu s papučice, zapravo „uključujete“ kvačilo. Nadamo se da ovo pomaže.
Gore navedeni delovi menjača automobila obično se nalaze u vozilima sa manuelnim menjačem. U vozilima sa automatskim menjačem, sledeći su sastavni delovi menjača.
Planetarni zupčanici
Ovo je ekvivalent pogonskim zupčanicima vašeg manuelanog menjača. Međutim, imaju nekoliko veoma važnih razlika. Planetarni zupčanici se nikada fizički ne pomeraju. Uz to, stalno su angažovani od strane istih zupčanika. Planetarni zupčanici su skup nekoliko zupčanika koji se nalaze na nosaču. U sredini nosača nalazi se sunčani zupčanik, dok je periferni prostor okružen prstenastim zupčanikom. Između sunčanog i prstenastog zupčanika nalazi se nekoliko planetarnih zupčanika.
Obično je prstenasti zupčanik povezan sa ulaznim vratilom, dok je planetarni nosač povezan s izlaznim vratilom. U međuvremenu, sunčani zupčanik je zaglavljen u svom položaju u sredini planetarnog nosača. Okretanjem prstenastog zupčanika okretaće se i planetarni zupčanici duž sunčevog zupčanika. To dovodi do toga da planetarni nosač okreće izlaznu osovinu, iako sporijom brzinom, jer planetarni nosač ima mnogo veći prečnik od prstenastog zupčanika. To je slično prvom stepenu prenosa u manuelnom menjaču.
Ako je sunčani zupčanik slobodan i bilo koja dva elementa se okreću, sva tri elementa će se efektivno vrteti istom brzinom. To uzrokuje da se izlazno vratilo okreće istom brzinom kao i ulazno vratilo. To je ekvivalent manuelnom menjaču na 3. ili čak i višem stepenu prenosa.
Ako je planetarni nosač zaključan i snaga se primenjuje na prstenasti zupčanik, to okreće sunčani zupčanik u suprotnom smeru da bi vam pružilo brzinu za vožnju u rikverc.
Kao što smo gore objasnili, prstenasti zupčanik je povezan sa ulaznim vratilom, dok je planetarni nosač povezan s izlaznim vratilom. Planetarni nosač se takođe povezuje sa kvačilom. Sunčani zupčanik povezuje se sa bubnjem koji je okružen trakom. Funkcija trake je da spreči da bubanj okrene sunčevu zupčanik, ako je potrebno. Bubanj je takođe povezan sa paketom kvačila.
Pretvarač obrtnog momenta
Pretvarač obrtnog momenta je ekvivalent kvačila u manuelnom menjaču automobila. Smešten je između menjača i motora i funkcioniše poput kvačila, omogućavajući motoru da nastavi raditi čak i ako se vaš automobil već potpuno zaustavio. Zamislite da imate dva električna ventilatora okrenuta jedan prema drugom, jedan je priključen u struju, a drugi bez isključen iz struje. Ako upalite jedan ventilator, drugi će se takođe okretati. Ako zgrabite elisu ventilatora, to će sprečiti da se vrti. Međutim, kada je pustite, isključeni ventilator ponovo će se početi da se vrti, istom brzinom kao priključeni ventilator. To je u suštini isto i sa pretvaračem obrtnog momenta. Jedina razlika je u tome što umesto vazduha koji duva na drugu stranu pretvarač obrtnog momenta, tečnost za prenos vrti ovu stranu uređaja.
Pretvarač obrtnog momenta je u osnovi sastavljen od tri dela koji zajedno rade bez problema kako bi doveli snagu od motora do pogonskog sklopa. Pumpa je smeštena u kućištu pretvarača sa strane motora. Turbina je povezana sa ulaznim vratilom menjača kako bi dovela snagu do točkova. Stator je spojen na jednosmerno kvačilo koja se može slobodno okretati samo u jednom određenom pravcu. Sva tri elementa imaju peraje koje omogućuju preusmeravanje kroz pretvarač obrtnog momenta.
Pumpa za ulje
Ovo je sastavni deo sistema automatskog menjača jer omogućava ulje potrebno da automatski menjač ostane u potpunosti funkcionalan. Ovaj je montiran na kućištu menjača i povezan je s kućištem pretvarača obrtnog momenta preko ivice. Pumpa za ulje omogućava pritisak svaki put kada motor radi.
Hidraulični sistem
Ovo je mreža cevi i prolaza koji isporučuju tečnost menjača do svih kritično osetljivih delova menjača.
Telo ventila
Ovo se smatra kontrolnim centrom automatskog menjača automobila. Efikasno usmerava tečnost menjača ka raznim ventilima koji aktiviraju različite komponente menjača, kao što su pojasni servo ili kvačilo.
Kompjuterske kontrole
Moderni automatski menjači već poseduju sofisticirane računarske kontrole koje objedinjuju sve informacije dobijene od različitih senzora kao što su brzina vozila, opterećenje motora, položaj leptira za gas, položaj papučice kočnice, broj obrtaja motora i još mnogo toga. Automobilski računar kontroliše veoma precizne tačke na kojima treba izvršiti promenu, kako bi menjanje brzina bilo finije. Sve informacije prikupljene pomoću senzora sintetizuju se i šalju u solenoidni paket smešten u automatskom menjaču. Soleoidi prisutni u pakovanju preusmeriće tečnost manjača na odgovarajući servo ili sklop kvačila za upravljanje ili kontrolu prebacivanja.
Regulator, kabl za gas i vakuum modulator
Ako vaš automobil ima automatski menjač, ali još uvek nema računarske komande, verovatno ćete imati regulator, kabl za gas i modulator vakuuma.
Upravljač kontroliše hidraulični pritisak u zavisnosti od brzine vašeg automobila. To se postiže centrifugalnom silom. Kako se opruge povlače dalje prema napoju, povećavajući pritisak ulja deluje na ventil za prebacivanje, što zauzvrat signalizira pravilan pomak koji treba izvršiti.
Vakuum modulator i kabl za gas funkcioniše kao regulator, osim što se oslanjaju na opterećenje motora. Kabl za gas prati položaj papučice za gas dok modulator vakuuma nadgleda prisustvo ili odsustvo vakuuma u motoru. Ako motor lagano radi, registruje očitavanje visokog vakuuma. Ako motor radi teško, vakuum očitava nulu.
Zaptivači
Pomeranje različitih komponenti automatskog menjača u velikoj je meri uloga tečnosti menjača. Međutim, takođe treba shvatiti da bi, kako bi optimalno obavljao svoje funkcije, potrebno je da cirkuliše pod pritiskom. Gubitak pritiska jednostavno znači da prenosna tečnost neće moći da se kreće kroz ostatak menjača. Ovde su zaptivači veoma važni u održavanju integriteta automatskog menjača. One sprečavaju kvar hidrauličkog sistema, održavanje optimalnog pritiska u celom sistemu.
Vrste menjača
U prošlosti učenje vožnje automobila sa kvačilom se smatralo velikim poduhvatom. Kako je vreme prolazilo, poboljšanja u tehnologiji menjača očigledno su prebacila menjač daleko iznad zastarelog manuelnog menjača. Pokušajmo da razumemo različite tipove menjača automobila u pokušaju da razumemo razvoj ovog sastavnog dela modernog automobila.
Manuelni menjač
Već smo uspeli da objasnimo kako radi ova vrsta menjača, u prethodnim odeljcima. To je generalno najstariji i najjednostavniji tip menjača koji je poznat čoveku. Stisnite papučicu kvačila koja odvaja pogonski sklop od motora bez ikakvog gubitka snage. Zatim prebacujete brzinu, otpuštate papučicu i ceo sistem se ponovo uključuje, prenoseći snagu na pogonski sklop iz motora. U pogledu performansi, prednost je u odnosu na druge tipove menjača. Takođe je ekonomičan. Međutim, ono što danas manuelni menjač čini veoma voljenim tipom jeste osećaj prave vožnje, gde je veština vezana za mogućnost prebacivanja stepena prenosa u jedan fluidni, savršeno tempirani pokret. Nijedan automatski ili CVT nikad ne može zameniti taj osećaj.
Automatski menjač
Automatski menjač definitivno je preuzeo uzde s nekad sveprisutnog manuelnog menjača. Princip prenosa snage u osnovi je isti. Jedina razlika je što umesto kvačila imate pretvarač obrtnog momenta, a umesto fiksnog skupa pogonskih zupčanika raspoređenih linearno, imate planetarni raspored. Budući da zaista nema kvačila o kom treba brinuti, automatski je preferirani izbor za početnike, kao i one koji vole opušteniju vožnju. Čak i sa današnjim naprednim automatskim menjačem, oni i dalje ne mogu da se mere po potrošnji goriva sa manualnim. Takođe, prilično komplikovana konstrukcija automatskih menjača čini veoma skupu popravku nakon što se pokvari.
Kontinuirano promenljivi menjač (CVT)
Kontinuirano promenljivi menjač ili CVT može se posmatrati kao modifikovana verzija automatskog menjača. Međutim, glavna razlika je u tome što ona zapravo ne dolazi sa prstenastim, sunčanim i planetarnim zupčanicima. Umesto toga, stepeni prenosa ostvaruju se sistemom remenica i remena. Jedna od najvažnijih prednosti CVT-a u odnosu na AT je mala potrošnja goriva. U stvari, CVT je čak i mnogo bolji od ručnog menjača kada je u pitanju potrošnja goriva. Pored toga, dizajn CVT-a je mnogo jednostavniji od AT-a, što ga čini manje sklonim mehaničkim kvarovima i kao takav omogućava izuzetnu ekonomičnost kada je u pitanju održavanje i popravke, mada i dalje ne može prevladati manuelni menjač u ovom departmanu. Slaba strana CVT-a je nedostatak povratnih informacija vozaču. To bi bilo poput vožnje automobilom koji ima jednu brzinu koja radi na svim brzinama. Menjanje brzina koje iole osetite kod manuelnih i automatskih menjača, kod ovih tog osećaja nema.
Poluautomatski i menjači sa duplim kvačilom
Ove vrste menjača se udaju za pluseve i ručne i automatske tranzicije. Poluautomatski koristi razne pogone i pneumatiku za prebacivanje stepena prenosa u tipičnom rasporedu manuelnog menjača. S druge strane, menjač sa duplim kvačilom ima odvojena kvačila za neparne i parne zupčanike. Ovo omogućava izuzetno brzo prebacivanje brzina. Zamislite ručice koje se nalaze iza volana F1 trkačkih automobila. Ove vrste menjača rezervisane su za elitu – F1 trkačke automobile, luksuzne, sportske, egzotične i super-automobile. Oni su jako skupi. A pošto je tehnologija toliko napredna i komplikovana, mehanički kvarovi su definitivno veoma veliki i skupi problemi.
Tiptronic menjač: kako funkcioniše?
Sve je veći broj savremenih vozila koja sada integrišu Tiptronic menjač koji je osmislio Porche, mada možda možete čuti i od drugih proizvođača automobila da ih nazivaju još Sportmatic ili čak Steptronic. Bez obzira na to, svi znače isto. Tiptronic menjač je u osnovi vrsta automatskog menjača koji može biti ili kompjuterski kontrolisan ili upravljan od strane vozača.
Kada se vozi kao automatski, Tiptronic stvarno funkcioniše poput automatskog menjača, omogućavajući računaru da utvrdi ispravno prebacivanje. Međutim, ukoliko vozač tako odluči da preuzme kontrolu nad menjačem, kao kod manuelnih menjača, sve što treba da uradi je da uključi prekidač da aktivira sistem Tiptronic. Snaga menjača i pogonskog sklopa je sada pod direktnom kontrolom vozača. Na Tiptronic možete gledati kao na manuelni menjač koji ima automatsku komponentu ili automatski menjač sa funkcijama manuelnog menjača. Bez obzira na to, poenta je da vozač na kraju odluči kada treba prebaciti brzinu.
To se postiže prilično lako. Ručice menajača koje su integrisane iza volana – postoje dve ovakve ručice, jedna je za povećavanje brzine, a druga za smanjenje brzine. Postoje i neke marke automobila koje pružaju dodatne karakteristike Tiptronic mehanizmu. Na primer, mogu da integrišu podešavanje performansi pri čemu se prebacivanje stepena prenosa pokreće samo na većim obrtajima. Ovo pomaže da se vožnja oseti kao vožnja sportskog automobila sa performansama. JOš jedna takva funkcija je optimizovanje broja obrtaja motora pri promeni brzine, što dovodi do toga da se brzina motora povećava kada menjate brzinu na dole.
Menjač je jedan od najvažnijih delova bilo kog vozila jer prenosi upotrebenu snagu s kolenastog vratila na pogonski sklop koji okreće točkove i omogućava automobilu da se kreće. Takođe, putem menjača je u mogućnosti da motor ostane u pogonu iako je vozilo već zaustavljeno. Menjač omogućava efikasniji prenos snage na točkove kad okolnosti to zahtevaju, poput uspona ili spuštanja niz planinu ili kretanja iz mesta. Takođe je ovaj deo automobila koji vam omogućava da kruzirate autoputem bez preusmeravanja prevelike snage u točkove, štedeći energiju u tom procesu.
S obzirom da je menjač u osnovi ono što pokreće točkove vašeg automobila, je veoma važno da ga održavate u odličnom stanju. Učenje o tome kako funkcioniše i njegove različite komponente trebalo bi da vam daju pošteno razumevanje kako možete da se pobrinete za menjač svog automobila.